مسافرت

  • gallery
  • gallery
  • gallery
  • gallery

چهلستون

معرفی عمارت چهلستون

باغ چهل ستون یکی از مکان های دیدنی و تاریخی استان اصفهان و نمونه ای از یک باغ سلطنتی بوده که در دوران صفویه احداث شده است. از این بنا علاوه بر باغ چهل ستون، با نام های کاخ چهل ستون یا باغ موزه چهل ستون نیز یاد می شود. کاخ چهل ستون در خیابان استانداری اصفهان واقع شده و مساحتی بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع دارد.
این بنای تاریخی در سال ۱۵۰۷ هجری قمری یعنی در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی تاسیس شد. پس از آن در زمان سلطنت شاه عباس دوم صفوی ، ساختمان آن تکمیل و در ساختمان مرکزی این عمارت تغییراتی کلی اعمال شد و تالار آیینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، حوض بزرگ مقابل تالار، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها افزوده شد. تالارهای وسیع کاخ در دوره شاه عباس دوم، محل پذیرایی های رسمی کشور بود.
مفهوم چهل ستون با انعکاس ستون های بیست گانه در حوض موجود در روبروی این عمارت فهمیده می شود. عدد چهل در ایران نشان دهنده کثرت در تعداد می باشد که در این بنا نیز نمایانگر تعداد زیاد ستون های موجود در کاخ باشکوه چهل ستون است. درها و پنجره های این بنا از منبت و خاتم می باشد و نشان دهنده مهارت بسیار بالای استادان ایرانی است که توانسته اند به گونه ای بسیار زیبا این عمارت را احداث نمایند. فضای داخل و خارج کاخ چهل ستون بسیار با یکدیگر هماهنگ و مرتبط می باشد به گونه ای که حتی نمی توان تشخیص داد که کجا یکی شروع شده و دیگری پایان می پذیرد.

هیچ دیدگاهی تاکنون ارسال نشده! اولین دیدگاه را ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *